Zagrożenia wynikające z braku SSP

 

Pożary generalnie nie zdarzają się zbyt często. Nie oznacza to, że nie są zagrożeniem, przed którym należy się chronić tak bardzo, jak to tylko możliwe. Najprostszą rzeczą, jaką można w tym przypadku zrobić są systemy, które będą nas ostrzegać o pożarach.

Nieposiadanie SSP w większym budynku jest bardzo nieodpowiedzialne

SSPZnałem kiedyś człowieka, który zarządzał sporej wielkości hotelem. Wiedziałem o nim, choć się tym nie chwalił, że w jego hotelu nie ma czegoś tak podstawowego, jak SSP. Pamiętam, że jak tylko się o tym dowiedziałem, od razu zacząłem go namawiać, by jak najszybciej to zainstalował. Początkowo mocno się opierał – SSP nie jest tanią inwestycją. Ostatecznie jednak ugiął się, i zamontował system, o którym mu mówiłem. Nie dalej jak dwa miesiące później w jego hotelu wybuchł pożar. Dzięki systemowi SSP udało się uratować wszystkich gości i obsługę hotelu. Strażacy stwierdzili, że gdyby nie ten system, na pewno sporo osób by ucierpiało. Pamiętam moje kolejne spotkanie z zarządzającym hotelem. Był zupełnie innym człowiekiem. Dzięki systemowi SSP cudem uniknął odpowiedzialności za bardzo tragiczne w skutkach wydarzenie. Od tej pory sam namawiał innych właścicieli dużych obiektów do tego, by montowali u siebie systemy SSP. Nikt nie znał dnia ani godziny, kiedy miał zaatakować pożar. Lepiej było być przygotowanym – w końcu lepiej zapobiegać i zamontować system, niż później starać się naprawić to, o czym wcześniej się zapomniało. Może to naprawdę zmienić całe nasze życie.

Sam nigdy nie pomyślałbym o tym, by prowadzić jakikolwiek biznes, w którym byłbym odpowiedzialny za bezpieczeństwo innych ludzi i nie zadbać nawet o tak podstawowe środki zapobiegawcze. Być może dlatego, że mam świadomość, jak niewiele trzeba, by rozpocząć duży pożar, który ciężko będzie zatrzymać.