Wysokiej jakości model elektrowozu st44

Na ostatnim pokazie modelarskim, jaki miałem okazję prowadzić, zaproponowano mi wykonanie dużej makiety pokazowej, dla naszego lokalnego przewoźnika kolejowego. Nie było to z pozoru zbyt trudne zadanie, więc zabrałem się za nie z ochotą, tworząc najpierw projekt samej makiety, i dopiero potem dobierając do niej odpowiednio dobrze wykonane elementy.

Dokładny model rosyjskiego elektrowozu st44

st44 h0Makieta miała mieć bardziej klasyczny wygląd z początków lat dziewięćdziesiątych, więc potrzebne mi były modele maszyn i wagonów używane właśnie wtedy. Jednym z nich był klasyczny st44 h0, popularny Gagarin widywany niemal na każdej linii kolejowej. Takich lokomotyw potrzebowałem szczególnie dużo, w kilku wersjach kolorystycznych, gdyż były one niemal podstawą wszelkiego taboru kolejowego w tamtym okresie. Na szczęście, wielu producentów modeli kolejowych miało w swojej ofercie modele tego typu w odpowiadającej mi skali, zwłaszcza iż była to lokomotywa szeroko stosowana. Do wyboru miałem multum najróżniejszych odmian, o różnej jakości wykonania i poziomie oddania szczegółów. Mogłem więc bez większego trudu znaleźć modele o odpowiadających mi barwach i schematach kolorystycznych, a najbardziej szczegółowe z nich posiadały nawet świetnie odwzorowane oświetlenie, tak na zewnątrz jak w wewnątrz kabin. By zapewnić modelom jak największy poziom realizmu, musiałem skorzystać z kilku technik modelarskich i efektów wpływu pogody.

Dzięki temu, maszyny wyglądały na ciągle używane, nawet posiadając typowe uszkodzenia i zabrudzenia. Całość wyglądała szczególnie imponująco, tym bardziej po włączeniu zasilania i uruchomieniu programu jazdy kolejek. Makieta wzbudziła ogromne zainteresowanie, i z czasem stała się stałym elementem wystroju biura naszego przewoźnika.