Wózki do bram – rodzaje

Kluczowym elementem każdej brany przesuwnej są jej wózki. Dzięki zamontowanemu w nich łożysku, umożliwiają one swobodną prace bramy po szynach. To właśnie dzięki wózkom, możemy cieszyć się cichym, swobodnym i wieloletnim działaniem naszej bramy posesyjnej. W poniższej publikacji, przedstawię na jakie rodzaje dzielą się owe wózki i czym każdy z rodzajów się od siebie różni.

Które wózki wybrać do swojej bramy?

Wózki do bramWózki do bramy przesuwnej możemy podzielić na dwie grupy: wózki różniące się od siebie materiałem z jakiego zostały stworzone oraz ilością rolek wmontowanych w ich łożyska. Do pierwszej grupy zaliczają się wózki tworzywowe i wózki metalowe. Głównym atutem wózków tworzywowych jest ich cicha praca oraz odporność na korozje i ścieranie. Stosowane są one do bram chroniących posesje domowe. Wózki metalowe posiadają zwiększoną nośność, dzięki czemu świetnie sprawują się w przypadku dużych i masywnych bram, najczęściej są to bramy firmowe. Drugą grupą, są wózki do bram o różnorodnej ilości rolek na łożyskach. Dzielą się one na wózki 3,5 oraz 9 rolkowe. Im większa liczba rolek tym większy ciężar bramy dany wózek jest w stanie unieść. Wózki 3 rolkowe posiadają nośność wytrzymującą nacisk bramy o łącznej masie do 200 kg. Wózki 5 rolkowe przystosowane są do bram o masie do 500 kg, a 9 rolkowe do bram ważących nawet 900 kg. W przypadku bram o masie przekraczającej 1000 kg, niezbędne są wózki specjalistyczne, wykonywane na zamówienie, które dzięki zwiększonej liczbie rolek są w stanie unieść dużo większy ciężar.

Musimy pamiętać, że choć cena rolek pierwotnie wcale nie jest wysoka, to cena ich naprawy często kilkukrotnie przewyższa cenowo zakup nowych rolek. Wliczyć w to trzeba demontaż bramy, który jest niezbędny do wymiany zepsutych wózków na nowe, oraz ilość czasu włożonego w ich wymianę. Powyższe informacje, jasno pokazują, że dobranie odpowiednich wózków do bramy powinno być priorytetem każdej osoby, która będzie chciała zamontować bramę na swojej posesji.