Ważny element bezpieczeństwa – kierownica motocyklowa

Sport motocyklowy daje dużo frajdy. Jeśli kierowcy uprawiają go w odpowiedzialny sposób jest to bezpieczne zajęcie. Ówczesny osprzęt jest taki, że nawet podczas upadków motocykliście nic nie grozi. Tak samo jest z elementami pojazdu. Ostatnio zauważyłem, że wielu kierowców dodaje części zapewniające bezpieczeństwo. Dlatego chcę opisać znaczenie kierownicy na jazdę i ewolucje motocyklowe.

Kierownica jako element bezpieczeństwa

kierownice motocykloweJaki wpływ tak naprawdę ma kierownica? Okazuje się że ogromny. Po pierwsze; kierownice motocyklowe to najbardziej wystające części motocyklów. Od ich długości zależy prędkość z jaką kierowca wchodzi w zakręt. Skręcanie na motocyklach sportowych i szosowo-turystycznych może odbywać się ze sporą prędkością, jednak aby to zrealizować trzeba nachylić się podczas jazdy. W motocyklach tego typu krótka kierownica zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo poruszania się po zakrętach. W przypadku chopperów lub cruiserów kierownica powinna być długa, lecz dopasowana do wysokości motocyklisty. Są to motocykle na długie dystanse, dlatego manetki muszą być ustawione na wygodnej pozycji. Myślę, że trzeba przytoczyć temat ewolucji motocyklowych. W tym sporcie (popularnie „w stuncie“). Kierownice motocyklowe powinny być przedłużone. Dlaczego tak jest? Podczas nie jednej ewolucji motocyklista musi puścić na chwilę kierownicę. Gdy motocykl traci prędkość niesamowicie ważne jest by pewnie chwycić manetki. Zasady fizyki mówią, że gdy pojazd zbyt wytraci prędkość, to może dojść do jego przewrócenia. Motocykliście nic nie grozi, lecz pokaz jazdy może się nie udać.

Trzeba uświadomić motocyklistów, że takie rzeczy także wpływają na bezpieczeństwo. Czasami nie ma sensu dodawać nowego osprzętu, ponieważ najpierw trzeba wzbogacić podstawowe części. Wiadomo, że aby zajmować się rozszerzaniem czegokolwiek, trzeba mieć solidne podstawy. Są one niezbędne. Zachęcam aby sprawdzić ceny kierownic do swoich maszyn, przetestować i wprowadzić je na nowo.