Tunel grzewczy idealny do pakowania książek

Jako nauczyciel techniki staram się ubarwiać swoim uczniom naukę, poprzez wizyty w różnych firmach produkcyjnych. Ostatnio omawialiśmy właściwości foli termokurczliwej. Postanowiłem więc, że pokaże im, w jaki sposób jest ona wykorzystywana w przemyśle oraz do czego najczęściej jest wykorzystywana.

Co ma wspólnego szkolnictwo z folią termokurczliwą?

tunel do pakowania w folie termokurczliwąW celu zaprezentowania im ciekawego wykorzystania folii termokurczliwej zabrałem ich do dwóch miejsc: wytwórni gier planszowych oraz wydawnictwa książek. Połączyłem w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Chciałem, aby była to przede wszystkim wycieczka edukacyjna, ale nieco inna niż wszystkie. W pierwszym z miejsc zaprowadzono nas najpierw do hali, w której drukowano różne elementy tekturowe do gier, potem pakowana do pudeł, aż w końcu foliowano. Służył do tego, sporych gabarytów tunel do pakowania w folie termokurczliwą. Była to maszyna, która obkładała całe rzędy pudeł folią, a następnie pod wpływem ciepła zgrzewała. Wyglądało to jak pakowanie wędlin w sklepie mięsnym, ale większym nakładem. Dzieci zaintrygowała ta olbrzymia maszyna, która sprawiała, że gry nie uszkadzały się w czasie transportu – przynajmniej nadruk na ich powierzchni. W wydawnictwie książek proces przebiegał na tych samych zasadach, tylko pakowanie ich było bardziej zależne od ludzi. Panie i panowie układali na sobie zestawy książek, a dopiero potem wsuwali je w tunel do pakowania. Dzięki temu proces ten był bardziej powolny.

Po pokazaniu całego procesu dzieciom, spotkaliśmy się z kierownikiem firmy, który opowiedział nam nieco więcej o tych urządzeniach i ich zastosowaniu. Dowiedzieliśmy się, że tunele te wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych. Metodę pakowania w folię stosuje się w nawet do obkurczania elementów mebli czy drzwi. Wycieczka edukacyjna została zakończona sukcesem.