Techniczne aspekty oświetlenia

Często zapominamy, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa oświetlenie. Jesteśmy przyzwyczajeni do energii elektrycznej tak bardzo, że jej znaczenie zupełnie nam umyka. W przypadku koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, a także imprez światło odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza kiedy stosowane są dodatkowe efekty specjalne.

Oświetlenie na wydarzeniach kulturalnych i imprezach

oświetlenie techniczneNie sposób wyobrazić sobie spektaklu teatralnego, czy koncertu, bez efektownego oświetlenia. Podobnie impreza. W tym przypadku światło pełni raczej funkcje dekoracyjne, niż użytkowe. Gdyby jednak zgasło, to nic byśmy nie widzieli, a zatem są również praktyczne aspekty. Oświetlenie techniczne odgrywa ogromną rolę w organizacji jakiegokolwiek widowiska. Nierzadko artyści stosują iluminacje świetlne, czy specjalne kompozycje kolorów, aby uzyskać określony efekt i wywrzeć wrażenie na widzu. Dla odbiorców jest to często oczywisty element wydarzenia kulturalnego – nawet nie zastanawiamy się nad tym, co by się stało, gdyby zabrakło światła. Tymczasem powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że techniczna obsługa oświetlenia również wymaga nakładu pracy i przemyślanej koncepcji. Ktoś przecież musi kontrolować reflektory i panować nad sytuacją. Osoby odpowiedzialne za obsługę techniczną, czy to dźwięku, czy świateł, często przez widza są niedoceniane, ponieważ nie są widoczne na scenie – a jednak efekty ich pracy są kluczowe dla widowiska.

W organizację wydarzeń kulturalnych i imprez zaangażowane jest zazwyczaj wiele osób, nie tylko artyści. Techniczna strona każdego koncertu, czy spektaklu musi być dopracowana perfekcyjnie. Widz jednak uważa aspekty oświetleniowe za oczywiste i nie zdaje sobie sprawę z nakładu pracy i zaangażowania, jakie kosztuje zrobienie naprawdę efektownych świateł.