Szczepienia zwierząt w gabinecie weterynaryjnym

Weterynaria w Polsce jest całkowicie sprywatyzowana. Oznacza to, że usługi weterynaryjne są płatne i nie można skorzystać z pomocy lekarza weterynarii w placówkach państwowych. Właśnie dlatego weterynaryjny cennik w gabinetach różni się znacznie między sobą.

Szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie i nie tylko

Weterynarz RembertówOczywiście wybierając lekarza weterynarii, nie można kierować się tylko i wyłącznie ceną. Ważne jest to, jakie doświadczenie ma lekarz, w jaki sposób traktuje klientów i pacjentów. Najczęściej w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się osoby, które chcą, by wykonano u ich pupili różne zabiegi profilaktyczne. Do takich zabiegów należy np. szczepienie przeciwko wściekliźnie. W Polsce istnieje obowiązek prawny szczepienia psów przeciwko wściekliźnie co roku. Nie jesteśmy krajem wolnym od wścieklizny, dlatego szczepienia powtarza się każdego roku (w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, gdzie szczepi się co 3 lata). Weterynarz Rembertów może również zaszczepić kota przeciwko tej chorobie. Jeśli kot jest niewychodzący, nie ma takiej potrzeby, ale jeśli wychodzi na zewnątrz, to należy szczepić go przynajmniej co 3 lata. Warto wspomnieć o tym, że dostępne są także inne szczepionki. Szczeniaki warto zaszczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Jest to jedna szczepionka (powtarzana w 3 dawkach w odstępach 2-3 tygodni) nazywana w skrócie DHPPi. Szczepionka ta uodparnia przeciwko takich chorobom jak nosówka, zapalenie wątroby, parwowiroza, kaszel kennelowy.

Kocięta również należy szczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Wystarczy wspomnieć tutaj o katarze kocim czy też białaczce kotów (która jest u nich chorobą wirusową!). Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym powtarza się później co kilka lat – najczęściej co 3 lata. Warto regularnie szczepić swoje zwierzęta w gabinecie weterynaryjnym!