Na polskim rynku jest całkiem sporo firm, które oferują sprzedaż i montaż kominków z płaszczem wodnym. Nieraz są to bardzo nowoczesne rozwiązania. Nie da się ukryć, że taki kominek potrzebuje stałej obsługi. Samo dokładanie drewna co kilka godzin do kominka to jeszcze nie wszystko.

Wybór drewna do nowoczesnych kominków z płaszczem wodnym

nowoczesne kominki z płaszczem wodnymWiele osób myśli, że właśnie na tym polega korzystanie z kominka – do paleniska dokłada się tylko drewna i można cieszyć się ogniem i ciepłem, miłą atmosferą, zimowym klimatem. Oczywiście – kominek sprawia, że w pomieszczeniu jest bardzo przytulnie, ale obsługa kominka jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba najpierw rozpalić w palenisku kominka, a do tego co jakiś czas zająć się usuwaniem popiołu, który gromadzi się w kominku ze spalanego drewna. Poza tym co jakiś czas (w okresie zimowym najlepiej co kilka dni), należy wyczyścić bardzo dokładnie komorę spalania, a oprócz tego przy okazji umyć dokładnie szybkę kominka. Te wszystkie czynności sprawiają, że od czasu do czasu w miejscu, gdzie znajduje się kominek jest też bałagan – niezależnie od tego czy chodzi o nowoczesne kominki z płaszczem wodnym czy jakikolwiek inny rodzaj kominka. Do kominka z płaszczem wodnym potrzebny jest również opał. Taki opał trzeba mieć gdzie składować. Drewno do kominka z płaszczem nie musi być składowane pod dachem. Można składować taki opał na zewnątrz domu, ale oczywiście trzeba je jakoś ochronić (np. przykryć grubą folią nieprzemakalną). W kominku z płaszczem wodnym dobrze sprawdzają się drzewa liściaste.

Właśnie takie drzewa wybierane są do kominków z płaszczem – buk, jesion, brzoza, olcha czy grab. Składowanie drewna przez 1,5 roku sprawia, że jest ono dobrze wyschnięte (wilgotność na poziomie 20% wewnątrz drewna), a dzięki temu pali się sprawnie i pozostawia sporo żaru.