Sprzedaż upadłej firmy
  • Post author:
  • Post category:Biznes

Każda firma, która już działa od jakiegoś czasu, posiada pozycję na rynku, ma swoich klientów i doświadczonych pracowników. Zakładając nową firmę, przedsiębiorca zaczyna od zera, więc musi ponieść odpowiednie nakłady, aby mogła ona generować zyski. 

Kto najczęściej sprzedaje firmę? 

upadłe firmy na sprzedażSytuacja na rynku czasem zmienia się jak w kalejdoskopie i jest ciężka do przewidzenia. Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie przetrwać takie zawirowania, dlatego też każdego roku sporo firm jest zamykanych, lub ogłasza stan likwidacji, czy bankructwa. Upadłe firmy na sprzedaż są wystawiane w każdej branży, ponieważ wszędzie rynek jest bardzo konkurencyjny i pozwala utrzymać się tylko najlepszym. Kupując firmę, nowy właściciel otrzymuje jej nazwę oraz cały inwentarz. W przypadku nazwy, konieczna jest zmiana właściciela, pod którym będzie ona zarejestrowana na nowym numerze NIP. Powodów sprzedaży firmy jest wiele, czasem są one osobiste, a czasem podyktowane kiepską kondycją finansową firmy. Sprzedaż często pozwala na odzyskanie choć części zainwestowanych kosztów, ponieważ zamykając firmę z pełnym inwentarzem, konieczne jest odprowadzenie podatku dochodowego od posiadanego majątku. Firmy mogą być sprzedawane z pracownikami, lub bez nich, jednak jeżeli nowy właściciel planuje kontynuować dotychczasową działalność, to lepiej ich zatrzymać, gdyż zatrudnienie nowych ludzi i ich wyszkolenie zabierze sporo czasu. Przy sprzedaży firmy, warto zasięgnąć porady prawnika, który doradzi jak zrobić to najkorzystniej. 

Każda ze stron transakcji kupna sprzedaży, chce na niej wyjść jak najlepiej, dlatego ważna jest umowa, w której będą określone wszystkie warunki dotyczące zobowiązań i obowiązków. Trzeba ją dokładnie przeczytać i przeanalizować, czy będzie ona korzystna.