Sposoby na mierzenie wilgotności wylewki

Urządzając nasz wymarzony, nowy dom, warto poczytać trochę o tym, co należy zrobić, zanim zabierzemy się zza faktyczne wykańczanie. I tak na przykład w przypadku kładzenia drewnianych podłóg, należy sprawdzić, czy betonowe podłoże jest odpowiednio suche. Jeżeli tak nie jest, a my położymy nasz parkiet, może czekać nas bardzo kosztowna naprawa lub nawet całkowita jego wymiana.

Co może się stać przez wilgotną wylewkę?

pomiar wilgotności wylewkiNajczęściej spotykane problemy, które są bezpośrednim następstwem kładzenia drewna na wilgotną posadzkę są: odspojenie i wybrzuszenie naszej drewnianej podłogi, pojawienie się szczelin pomiędzy poszczególnymi deskami parkietu oraz deformacja płaszczyzny desek. Koszt takiego zaniechania sprawdzania wilgotności podłoża może być bardzo duży. W takiej sytuacji sprawdzenie wilgotności jest sprawą bardzo istotną. Są różne sposoby sprawdzania wilgotności – domowe i profesjonalne. Jednym ze sposobów jest położenie na sprawdzanej wylewce około pół metra kwadratowego folii PE, a na nim położenie metalowego pojemnika z zimną wodą o temperaturze niższej niż temperatura powietrza o około dziesięć stopni. Po kilku godzinach odstawiamy pojemnik z wodą. Jeżeli na folii pojawiły się krople wody, albo wręcz została plama na betonie, świadczy to o wilgotności naszego podłoża. Innym sposobem jest użycie termohigrometrów. Najlepiej jednak zlecić taki pomiar profesjonalnej firmie zajmującej się kładzeniem podłóg drewnianych. Będziemy wtedy mieć pewność, że pomiar wilgotności wylewki wykonany został rzetelnie. Będziemy wtedy mogli be obaw kłaść naszą drewnianą podłogę.

Nie warto jest ryzykować kładzenia drewnianych podłóg bez wcześniejszego zmierzenia wilgotności podłoża. Koszt naprawy lub wymiany znacznie przewyższa koszt pomiaru. Zaoszczędzi też nasz czas i nerwy. Podłogi drewniane są na tyle piękne, że warto, by nie były zniszczone ani odkształcone.