Skuteczne sposoby na odczulanie

 

Alergia jest już obecnie chorobą cywilizacyjną. Coraz mniej śpimy, więcej pracujemy, a mniej odpoczywamy. Często nie jadamy wartościowych posiłków i nie mamy czasu na codzienną dawkę ruchu. To wszystko osłabia nasz organizm, który coraz gorzej radzi sobie z wirusami, bakteriami i… alergenami! Nasze bariery ochronne słabną i dotychczas neutralne substancje zaczynają siać spustoszenie w naszym organizmie.

Jakie są sposoby na odczulanie?

sposób na odczulanieTypowymi objawami alergii są katar, chrypka lub ból gardła, pieczenie oczu, wysypka i inne problemy skórne. To jednak wyłącznie podstawowe symptomy. Nieraz uczulenia objawiają się bardzo niespecyficznie. Na niektóre z nich mamy już jednak skuteczne metody. Czy więc istnieje sposób na odczulanie? Owszem, ale nie przy każdej alergii. Jeśli testy alergiczne wykażą uczulenie na typowe pyłki czy sierść zwierząt, z pewnością alergolog zleci zabieg odczulania. Polega on na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu w kontrolowany sposób. Wówczas nasz organizm stopniowo przyzwyczai się do niego, układ immunologiczny przestanie tak silnie reagować, a objawy z czasem ustąpią. Należy jednak pamiętać, ze to metoda, która działa po pewnym czasie. Dawki alergenu należy przyjmować w konkretnych odstępach czasu przez kilka miesięcy. Musimy nauczyć nasz układ odpornościowy właściwej reakcji. Odczulaniu mogą poddać się zdrowe osoby. Jednak nie wolno narażać na nie tych, których układ immunologiczny nie jest w stanie prawidłowo produkować przeciwciał. Wówczas odczulanie może być wręcz niebezpieczne. Bardzo często stosuje się je u dzieci.

Odczulanie jest doskonałą metoda na trwałe pozbycie się alergii. Niestety nie każdy jej typ będzie na nie wrażliwy i skuteczny. Często dobry rezultat osiąga się u małych pacjentów. Ten sposób można jednak stosować wyłącznie w odniesieniu do alergii wziewnych. Rekomenduje go wyłącznie lekarz alergolog.