Rodzaje dachów: płaskie i z przestrzenią użytkową

Jeszcze kilkanaście lat temu domy z płaskimi dachami kojarzone były przede wszystkim z mało estetyczną zabudową wielorodzinną. Teraz jednak dach płaski wcale nie musi być mało estetyczny. Przeciwnie – często kojarzy się on z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Lukarny i okna dachowe w dachach spadowych

dachy w TarczynieCiekawe jest to, że dach płaski może zostać wykonany w specjalnym systemie odwróconym. Dzięki temu systemowi można np. zaaranżować dach jako przestrzeń roślinną. Robi się tak nie tylko na miejskich osiedlach, ale również w przypadku domów jednorodzinnych. Piękny ogród znajdujący się na dachu to coś wspaniałego, co ucieszy oko każdego. Zielone dachy budowane są przede wszystkim na terenach miast, gdzie zieleni jest zdecydowanie mniej niż na wsiach. Taki dach to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Można na nich umieścić meble ogrodowe i opalać się latem. Tego typu dachy w Tarczynie cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Na pewno zielone dachy wyróżniają się na tle wszystkich innych budynków – zwłaszcza w mieście. Trzeba jednak pamiętać o tym, że budowa takiego dachu wcale nie jest taka tania. Warto jednak zainwestować i cieszyć się naprawdę pięknym dachem. We współczesnych domach jednorodzinnych bardzo często tworzy się poddasza użytkowe. W takich poddaszach muszą znajdować się elementy, które będą wpuszczały do wnętrz światło słoneczne. I tu powstaje pytanie, czy lepiej zastosować lukarny czy też może zwykłe okna dachowe.

Zazwyczaj samo doświetlanie oknami dachowymi nie wystarcza – zwłaszcza jeśli są montowane na ścianach kolankowych. Wtedy trzeba zainwestować w budowę większej liczby okien dachowych lub lukarn. Trzeba pamiętać, że im więcej nierówności w kształcie dachu, tym więcej materiałów trzeba zużyć, a to oznacza, że koszty inwestycji zaczynają wzrastać.