Prawdziwa perełka dla numizmatyków w bydgoskim skupie

Prawdziwa sensacja dla fanów numizmatyki pojawiła się ostatnio w Bydgoszczy. Została odnaleziona prawdziwa perełka wśród monet, która, jeżeli wierzyć starym opowieściom, wydana została tylko w jednej sztuce. Krążyły o niej legendy a sama moneta uznana została za zagubioną bez odwrotu.

W skupie monet odnalazł się zaginiony skarb

monetyWedług legendy, jeden z władców Polskich w XV wieku zakochał się bez pamięci w pewnej młodej wieśniaczce, która posiadała magiczne umiejętności. Tam, gdzie się pojawiała, znikały smutki i ludzi wypełniało dziwne światło, które przynosiło spokój i radość. Dziewczyna jednak przepadła bez wieści, a załamany władca zlecił wykucie monety, w której upamiętnił złote światło, które biło zawsze od dziewczyny. Moneta była pięknie zdobiona i wtopiono w niej najszlachetniejsze kryształki, które odbijały promienie, dzięki temu błyszczała ona z daleka. W zeszłym miesiącu popularny skup monet w Bydgoszczy odwiedził pewien student, który przyniósł na sprzedaż słoik starych monet. Pośród wielu bezwartościowych obiektów znaleziono jednak zaśniedziałą, ale wyjątkowo dobrze zachowaną monetę, na której z jednej strony widniał niewyraźnie wizerunek młodej kobiety, a na drugiej, przez warstwę rdzy, przebijały się drobne kryształki. Młody student musiał więc poczekać na swoją wypłatę, ale okazała się ona sowita. Historycy sztuki i badacze byli zgodni. Odnaleziono zaginiony skarb. Zostanie on teraz przeniesiony do muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Legenda okazała się faktem. Zaginiony skarb odnalazł się w kolekcji monet młodego studenta. Kto wie, jakie perełki mają w swoich zbiorach zbieracze monet? Skupy monet informują, że dość często ludzie przewartościowują zwykłe monety, a nie potrafią dostrzec tych, które mają ogromną, historyczną i kolekcjonerską wartość.