Podział soczewek ze względu na czas noszenia

Soczewki można dzielić na różne rodzaje. Przede wszystkim soczewki dzielą się ze względu na czas noszenia. Największą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe oraz soczewki miesięczne. Jak sama nazwa wskazuje, soczewki jednodniowe należy zmieniać codziennie.

Soczewki jednodniowe, miesięczne, roczne i inne

soczewki kontaktoweZ kolei soczewki miesięczne zmienia się co miesiąc. W przypadku soczewek miesięcznych należy przechowywać je w specjalnym pojemniczku z płynem do soczewek wtedy, kiedy nie są używane (czyli w nocy). Takie pojemniczki otrzymuje się przy każdym zakupie płynu do soczewek. Z pojemniczka można korzystać nawet przez 3 miesiące, ale najczęściej osoby noszące soczewki wymieniają pojemniczek wraz z zakupem nowego płynu (np. co miesiąc). Płyn do soczewek wcale nie jest bardzo drogi. 120 ml takiego płynu można kupić za kilkanaście złotych, a jest to ilość, która spokojnie wystarcza na jeden miesiąc. Można wyróżnić też soczewki kontaktowe roczne – są to tzw. soczewki konwencjonalne. Na szczęście wybór na rynku soczewek kontaktowych jest tak duży, że można spokojnie dobrać odpowiednie soczewki zmieniane częściej niż co 12 miesięcy. Chodzi o to, by nie używać zbyt długo ciągle tych samych soczewek. Im częściej soczewki są wyjmowane i zakładane, tym więcej zanieczyszczeń na nich osiada. Na soczewkach również mogą rozwinąć się bakterie, które będą powodować zapalenie spojówek lub inne schorzenia. Dbanie o higienę w trakcie noszenia szkieł kontaktowych jest bardzo ważne.

W soczewkach nie należy pływać (chyba że w goglach). Znane są też soczewki dzień-noc, w których można spać, ale większość osób woli zdejmować soczewki na noc (jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze dla oka). Poza tym nocą oczy mogą odpocząć od noszenia szkieł kontaktowych. Soczewki można nosić nawet przez kilkanaście godzin w ciągu dnia.