Opłacalność kompensowania mocy biernej – kondensatory

Dostawcy energii elektrycznej obliczają tzw. współczynnik mocy biernej. Najczęściej waha się on pomiędzy normami 0,2 do 0,4. Wiadomo, że im niższy współczynnik mocy biernej, tym mniej biernej energii jest wytwarzane. Dzięki temu rachunki za prąd mogą być niższe dla klientów.

Baterie kondensatory, czyli urządzenia kompensujące moc bierną

kompensacja mocy biernejJeśli klient przekracza ustalany przez operatora, czyli dostawcę energii elektrycznej, współczynnik – zostają od razu naliczane dodatkowe opłaty! W ten sposób dostawcy mogą zarobić więcej na swoich klientach. Właśnie dlatego można zaopatrzyć się w niezbędne kompensatory. Mogą to być m.in. baterie kondensatorów. Takie urządzenia pozwalają zmniejszyć kwotę rachunku. Wystarczy sprawdzić swoją fakturę za energię elektryczną. Stamtąd można dowiedzieć się, ile wynosi opłata za przekroczenie współczynnika mocy biernej. Jeśli te opłaty są wysokie, potrzebna będzie kompensacja mocy biernej, a wszystko po to, by zaoszczędzić na rachunkach. Na rachunkach za energię elektryczną moc bierna opisywana jest jako ponadumowny pobór energii biernej. Ta energia podzielona jest zarówno na energię indukcyjną jak i pojemnościową. Jeśli współczynnik jest wyższy niż ten zawarty w umowie (którego nie powinno się przekroczyć), wystarczy już tylko przeczytać kwotę kary, jaka została nałożona. Nie każdy jednak musi zaopatrzyć się w kondensator. Jeśli straty miesięczne wynoszą około 500 zł, to na pewno opłaca się kompensować energię bierną.

W innych przypadkach raczej należy zrezygnować z tego pomysłu. Zawsze dobiera się odpowiednią moc układu do kompensacji. Wykonuje się tutaj specjalne badanie analizatorem sieci. Najlepszym sposobem na rynku na kompensację mocy biernej są baterie kondensatory. Takie baterie stosowane są w obiektach, gdzie poborców energii jest wielu i dochodzi do asymetrii obciążeń.