Odkażanie ran jednorazowymi gazikami

 

Gaziki wykorzystuje się praktycznie w każdym gabinecie lekarskim. Na pewno warto mieć też takie gaziki w domu. Większość osób kupuje jednak jałowe kompresy, które są czymś innym. Oczywiście kompres też może służyć do odkażania, czyszczenia rany, jeśli zostanie nasączony odpowiednim środkiem.

Gaziki z alkoholem izopropylowym

gaziki do pępka wysokochłonneNajczęściej nasącza się kompresy wodą utlenioną albo jodyną. Trzeba wspomnieć o tym, że na polskim rynku znajdują się gaziki, które są jałowe i nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Są oczywiście odpowiednio pakowane, pojedynczo (aby nie doszło do wyparowania środka dezynfekcyjnego). Na pewno warto zakupić takie gaziki i mieć w domu na zapas. Wcale nie chodzi tutaj tylko o odkażanie ran, ale gaziki można wykorzystać też w wielu innych sytuacjach. Są to gaziki jednorazowego użytku, a każdy gazik posiada aż cztery warstwy. Takie gaziki do pępka wysokochłonne stosowane są bardzo często – jeśli w domu jest niemowlę, konieczne jest odkażanie przez jakiś czas po narodzinach pępka. Pępowinę u niemowląt odcina się w szpitalu. Jest to więc miejsce z raną, która może ulec nadkażeniu. Należy temu zapobiec, wykorzystując jednorazowe gaziki. Wystarczy kilka razy dziennie odkazić pępek, by zniszczyć znajdujące się na ranie drobnoustroje. Kupując gaziki, warto sprawdzić, jaki środek dezynfekcyjny został w nich zastosowany. Najczęściej jest to środek alkoholowy.

W większości przypadków stosowany jest alkohol izopropylowy w stężeniu 70%, który doskonale radzi sobie z różnymi mikroorganizmami. W jednym opakowaniu gazików znajduje się nawet 100 sztuk. Nie należy stosować gazika wielokrotnie. Zresztą środek dezynfekcyjny z pewnością wyparuje do czasu kolejnego zastosowania. Po użyciu gazik należy wyrzucić. Dzięki niemu można skutecznie oczyścić skaleczenia i zadrapania.