O endoskopii słów kilka

Ciekawość i potrzeba zaglądania w niedostępne miejsca towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wzrok jest głównym i najważniejszym zmysłem człowieka toteż nie ma się co dziwić, że priorytetem dla wielu wynalazców było udoskonalanie technik oświetlania, zaglądania i rejestracji obrazu.

Historia endoskopii sięga XIX wieku

wideoendoskopOczywiście dziedziną nauki, której taka wiedza była szczególnie potrzebna była medycyna. I dla medycyny właśnie powstał i wszedł do użytku pierwszy endoskop. Dosyć prymitywna konstrukcja, zbudowana w początkach dziewiętnastego wieku, oświetlająca pole widzenia lampą naftową pozwoliła na dokładniejsze niż kiedykolwiek dotąd oględziny krtani, pochwy i prostnicy. Ludzie zafascynowani nowymi możliwościami udoskonalali wynalazek aż do współczesnego modelu z śwatłowodem, obrazowodem i kanałem roboczym przez który można wykonywać nawet skomplikowane zabiegi. Miniaturyzacja posunęła się do tego stopnia, że możliwe jest bezpieczne dla pacjenta zaglądanie do stawu a nawet w głąb  najmniejszych naczyń krwionośnych. Szybko okazało się że produkt ten można zaadoptować do wielu innych dziedzin i zawodów. Teraz cieniutki wężyk z kamerą i źródłem światła oraz wbudowanym monitorem wielkości telefonu jest powszechnie używany do inspekcji kanalizacji. Także policja i służby celne stosują wideoendoskop w codziennej pracy, gdzie trzeba zajrzeć do podejrzanej torby, przeprowadzić inspekcję samochodu pod kątem przemytu czy nawet zajrzeć w ten sposób przez dziurkę od klucza.

Mimo że endoskop kojarzy nam się typowo z medycyną człowieka to należy pamiętać, że jest to wielofunkcyjne urządzenie wykorzystywane w różnych modyfikacjach przez wiele profesji. W każdej dziedzinie sprawdza się świetnie i co najważniejsze znacznie ułatwia pracę człowiekowi.