Nowoczesne modele okularów

Przyrząd optyczny jakim są okulary składa się ze szklanych lub twardych plastikowych soczewek umieszczonych w oprawce. Zwykle używane są do korekcji wzroku, np. w przypadku okularów do czytania i okularów służących do widzenia z bliska. Okulary ochronne zapewniają ochronę oczu. Są noszone np. przez pracowników budowlanych lub techników laboratoryjnych.

Okulary – nieodzowny elementem naszej codzienności

nowoczesne okulary Solano damskieNiektóre rodzaje okularów ochronnych są używane do ochrony przed widzialnym i prawie niewidzialnym światłem lub promieniowaniem. W niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak squash, okulary noszone są w celu ochrony oczu. Okulary przeciwsłoneczne, np. nowoczesne okulary Solano damskie, pozwalają na lepsze widzenie w jasnym świetle dziennym i mogą chronić oczy przed uszkodzeniem przez nadmierny poziom światła ultrafioletowego. Typowe okulary przeciwsłoneczne są barwione dla ochrony przed jasnym światłem lub spolaryzowane, aby usunąć odblaski. Okulary fotochromowe są przezroczyste w ciemności lub w pomieszczeniach, ale w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym zamieniają się w okulary przeciwsłoneczne. Większość okularów przeciwsłonecznych nie ma mocy korekcyjnej w soczewkach, jednak można je wyprodukować na specjalne zamówienie. Specjalistyczne okulary mogą być używane do oglądania konkretnych informacji wizualnych, na przykład okulary 3D do filmów 3D (stereoskopia). 

Istnieje wiele kształtów, kolorów i materiałów, które można wykorzystać przy projektowaniu oprawek i soczewek, które mogą być używane w różnych kombinacjach. Często wybór oprawki jest dokonywany w oparciu o to, jak wpłynie ona na wygląd użytkownika. Czasami okulary noszone są wyłącznie w celach modowych lub estetycznych. Nawet w przypadku okularów używanych do korekcji wzroku, dostępna jest szeroka gama modnych okularów.