Naprawa układu zawieszenia w Renault Megane

 

Każdy specjalista z dziedziny motoryzacji jasno stwierdzi, że sworzeń wahacza jest jednym z najważniejszych elementów układu zawieszenia. Nawet minimalne uszkodzenie tego elementu może prowadzić do do groźnych w skutkach sytuacji. Część tą da się wymienić samodzielnie, ponieważ nie jest to skomplikowana naprawa.

Jak wymienić sworzeń wahacza?

sworzeń wahacza renault meganeKilka dni temu byłem zmuszony wymienić w moim samochodzie stary sworzeń wahacza Renault megane jest bardzo wdzięcznym samochodem, w którym tego typu naprawa jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić samemu posiadając podstawowe narzędzia każdego majsterkowicza. Jak dokonać takiej naprawy? Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi samochód należy podnieść na podnośniku. Sworznie zawsze trzeba wymieniać parami. Przed wymianą każdego należy poluzować koło po stronie elementu który będzie wymieniany. Następnie taki samochód podnosimy, gdy już koła oderwą się od ziemi będziemy mogli je odkręcić do końca oraz zdjąć. Aby zdjąć element przeznaczony do wymiany należy użyć szlifierki kontowej ponieważ sworzeń przymocowany jest do wahacza za pomocą metalowych nitów które należy ściąć. Należy usunąć trzy dolne grzybki a następnie wybić wszystkie nity do góry. Podczas wykonywania tej operacji należy być bardzo ostrożnym ponieważ w przypadku nieuważnego posługiwania się szlifierką możemy uszkodzić wahacz. Jeśli element był już kiedyś wymieniany w miejscu nitów znajdować się będą specjalne śruby które wystarczy tylko odkręcić. Po odkręcenie sworznia wysuwamy go z wahacza i wybijamy ze zwrotnicy za pomocą młotka. W tym momencie stary element powinien zostać zdemontowany i możemy przystąpić do montażu nowego sworznia.

Podsumowując jeśli zauważymy, że nasz układ zawieszenia nie funkcjonuje poprawnie pierwszym krokiem powinno być skontrolowanie w jakim stanie znajdują się sworznie wahacza po obu stronach samochodu. Jeśli nie wiemy jak ta części wygląda oraz jak sprawdzić jej stan techniczny powinniśmy bezzwłocznie udać się do najbliższego mechanika samochodowego.