Najważniejsze zasady uprawy roślin pod folią

 

Każdy kto zamierza uprawiać rośliny pod folią, powinien się do tego przygotowywać już od lutego. Najlepiej rozpoczynać uprawę pod koniec lutego, chociaż wiadomo, że w dużej mierze zależy to od rodzaju warzyw czy innych roślin. Jeśli mamy folię z zeszłego roku, to na pewno musimy sprawdzić dokładnie, w jakim jest ona stanie.

Miejsce idealne do uprawy warzyw pod folią

wodoodporna folia budowlanaJeśli folia jest poprzerywana i będzie przepuszczać powietrze, to taka folia nadaje się tylko do wyrzucenia – trzeba kupić nową. Folia również może wykazywać objawy starzenia i rozpadać się w wielu miejscach – dotyczy to zwłaszcza folii jednosezonowych. Dlatego lepiej zapłacić trochę więcej, ale kupić folię dwusezonową. Jeśli na folii znajdują się tylko niewielkie uszkodzenia, przedarcia, to wystarczy użyć taśmy klejącej, by taką folię naprawić. Mimo wszystko wodoodporna folia budowlana wcale nie jest taka droga. Jeśli już naprawiamy folię taśmą klejącą, to zawsze należy robić to z dwóch stron, czyli przykleić taśmę i od wewnętrznej i od zewnętrznej strony. Warto wspomnieć też o tym, że pod folią rozwój chwastów jest bardzo silny. Wynika to z faktu, że mają one idealne warunki do wzrostu – tak samo jako uprawiane rośliny. Właśnie dlatego do upraw należy przeznaczać miejsca, w których jest najmniej chwastów. Może to być konkretny fragment ogrodu czy działki, gdzie chwasty się nie pojawiają. Jeśli korzystamy z folii, to zawsze należy ją umieszczać na terenie płaskim – wtedy porywy wiatru będą najsłabsze.

Poza tym uprawa pod folią musi być dobrze nasłoneczniona, jeśli rzeczywiście plony mają być większe i zbierane szybciej. Bardzo ważną zasadą jest to, by nie przykrywać folią zawsze tego samego miejsca. Wtedy rozwijają się różne patogeny i po kilku latach plony drastycznie spadną, a ich jakość pogorszy się.