Proces, jakim jest uzupełnianie ubytku w zębie to skomplikowane, wymagające skupienia i sporej wiedzy zadanie. Dodatkowo, do jego wykonania potrzeba odpowiednich sprzętów, które zapewnią osiągnięcie pożądanego efektu, nie będą zagrażać zdrowiu lekarza oraz pacjenta, a także maksymalnie wydłużą trwałość wypełnienia.

Lampa polimeryzacyjna jednym ze sposobów utwardzania plomb

lampy polimeryzacyjne stomatologiczneNa czynnik, który został wymieniony jako ostatni – trwałość – wpływa kilka rzeczy. Jedną z nich jest materiał, przy pomocy którego wykonuje się wypełnienie. Istnieje aż sześć rodzajów obecnie stosowanych plomb. Różnią się między sobą tworzywem, z którego zostały wykonane; sposobem utwardzania, którego wymagają; kolorem, jaki przyjmują po wspomnianym utrwaleniu; przeznaczeniem oraz późniejszą trwałością. Obecnie najczęściej korzysta się z plomb kompozytowych światłoutwardzalnych. Do wypełnienia ubytku w uzębieniu za ich pomocą, potrzebne są lampy polimeryzacyjne stomatologiczne. Polimeryzacja to proces, który służy utwardzeniu plomby. Wykorzystuje się do tego specjalnej wiązki światła, która wywołuje w materiale wypełniającym ubytek odpowiednie procesy. Dzięki temu możemy się cieszyć trwałymi, solidnymi i podobnymi do naturalnych zębów plombami. Aktualnie używa się przeważnie lamp bezprzewodowych, co nie zmusza pacjenta ani stomatologa do przyjmowania niewygodnych pozycji w czasie polimeryzacji. Całość odbywa się też znacznie szybciej niż kilka lat temu, a wszystko za sprawą licznych modyfikacji, jakich dokonano na przestrzeni tego czasu.

Choć zapewne nie wszyscy wiedzą czym jest stomatologiczna lampa polimeryzacyjna oraz reszta urządzeń występujących w gabinetach dentystycznych, to pewne jest, że większość z nich była przez nas widziana. To bardzo pozytywne stwierdzenie, ponieważ świadczy o tym, że mamy dostęp i możliwość korzystania z usług na najwyższym poziomie.