Lampy klasyczne na przestrzeni wieków

Od czasu wynalezienia żarówki minęło już trochę czasu. Dzisiaj już praktycznie każdy posiada elektryczne oświetlenie w swoim domu i cieszy się z komfortu jaki ono daje. Lampy klasyczne są ważne.

Lampy klasyczne są porządne.

lampyJednak po wielu latach sama funkcjonalność takie urządzenia przestała już wystarczać. Z upływem czasu ludzie zaczęli sobie cenić walory estetyczne lamp i żyrandoli, które zdobiły ich rezydencje. Oczywiście już w dawnych czasach mogliśmy zauważyć piękne i wielkie żyrandole zwisające z sufitu. Jednak światło które z nich płynęło nie miało swojego źródła w żarówkach zasilanych energią elektryczną, lecz świecach. Znacznie słabiej rozświetlały one pomieszczenia i ich żywotność była bardzo ograniczona. Jednak takie żyrandole przetrwały do dzisiejszych czasów i stały się inspiracją dla swoich następców. Lampy klasyczne swoim wyglądem często przypominają swoich przodków i wprowadzają do pomieszczenia elegancką aurę. Są cenione przez miłośników klasycznej estetyki i posiadaczy wielkich rezydencji. Wiadomo przecież, że wielki żyrandol, nawet zasilany energią elektryczna, wygląda ekstrawagancko. Normalnym ludziom do ozdoby domów wystarczają z reguły zwykłe klosze do lamp. Zwykle bardzo proste w budowie, o zaokrąglonych kształtach, mają bardziej za zadanie rozpraszać światło po pokoju, niż go ozdabiać. Z reguły na rynku znajdziemy białe lub matowe produkty tego typu, które mają za zadanie wtapiać się w otoczenie. Oczywiście nawet one rozwinęły się kiedy producenci zauważyli potrzebę na bardziej eleganckie produkty. Dzięki temu w niektórych sklepach dostępne są takie, które swoimi kształtami i kolorami, zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wybrednych klientów. Lampy nowoczesne wymagają bowiem bardziej dystyngowanych kloszy.

Jednak prawdziwą innowacją były dopiero lampy podłogowe. Na początku bowiem wszystkie wisiały na ścianach, bądź zwisały z sufitu. Przetransportowanie ich na podłogę było bardzo zgrabnym posunięciem które jeszcze bardziej skłoniło ludzi i projektantów do eksperymentowania. Wielkość elementów, funkcjonalność, kolory, to wszystko zaczęło się zmieniać bardzo szybko. Następne w kolejce były nowoczesne plafony, ale one są już materiałem na zupełnie osobny artykuł.