Łączenie materiałów o zbliżonym lub takim samym składzie

Można zgrzewać, czyli łączyć ze sobą, różne materiały. Najlepiej jednak zgrzewają się materiały, które mają podobny skład chemiczny. Chodzi o to, że ulegają one topnieniu w tym samym czasie, mają te same właściwości, a co za tym idzie, ich cząstki łatwo przez siebie przenikają.

Zgrzewanie elementów o różnym składzie chemicznym

modułowe zgrzewarki automatyczneTrudniejsze jest łączenie materiałów o odmiennym składzie chemicznym, bo materiały te posiadają po prostu inne parametry. Wiadomo, że skład chemiczny wcale nie musi być identyczny. Warto jednak zwracać uwagę chociażby na to, by skład ten był do siebie zbliżony. Dużo łatwiejsze jest np. połączenie stali węglowych ze stalami węglowymi stopowymi albo narzędziowymi. Jeśli stopy mają różny skład chemiczny, to ich połączenie będzie możliwe tylko w takim przypadku, kiedy będą one tworzyć ze sobą trwałe roztwory – albo ogólniej, kiedy wejdą ze sobą w związki chemiczne. Pozwalają na to np. modułowe zgrzewarki automatyczne, które można zamawiać nawet w sklepach internetowych. Jeśli proces zgrzewania jest odpowiednio prowadzony, to możliwe jest nawet zgrzewanie ze sobą różnych metali. Oprócz tego można też zgrzewać, czyli łączyć ze sobą tworzywa termoplastyczne. Do takich tworzyw należy m.in. polietylen. Czasami możliwe jest nawet połączenie metali z materiałami niemetalowymi! Wszystko zależy od tego, jakie parametry, właściwości ma konkretne urządzenie i co pozwala osiągnąć.

Wiadomo, że najlepsze są zgrzewarki uniwersalne, które są w stanie połączyć ze sobą różne materiały. Przykładem może być tutaj połączenie stopów aluminium ze szkłem. Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. Trzeba jednak wykorzystać tutaj bardziej zaawansowaną technologię. Aby połączyć aluminium ze szkłem konieczne jest wykorzystanie zgrzewarek, które działają przy użyciu ultradźwięków.