Koszt utylizacji ścieków – szambo plastikowe

Dostęp do kanalizacji dla posiadaczy posesji jest niezwykłym ułatwieniem. Spuszczają wodę w toalecie lub wylewają nieczystości do zlewu, nie martwiąc się o nic, koszt wszystkiego jest uwzględniony w rachunku za wodę. Inaczej jest na terenach nieskanalizowanych.

Szambo plastikowe – tańsze rozwiązanie

szambo plastikowe Tam właściciel ma do wyboru albo zbieranie ścieków w zbiorniku, takim jak szambo plastikowe – domi-zbiorniki.pl, albo wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze w realizacji. Plastikowy element nie wymaga ciężkiego sprzętu do transportu, rozładunku, ułożenia. Podobnie jest z przygotowaniem gruntu, wszelkie prace w razie potrzeby można wykonać ręcznie. Ważne jest tylko odpowiednie dobranie sposobu zamontowania zbiornika do warunków geologicznych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest droższa w zakupie, a montaż, choć też zasadniczo nie wymaga zastosowania specjalnych maszyn, jest bardziej skomplikowany. Cała różnica tkwi w kosztach eksploatacji. O ile oczyszczalnia wymaga niewielkiej ilości prądu, niezbędnego do pracy pomp, o tyle gromadzenie ścieków w szambie nie kosztuje nic. Jednak ze zbiornika nieczystości należy wywieźć, zamawiając specjalistyczny transport. W zależności od intensywności produkcji płynnych odpadów oraz pojemności szamba, samochód asenizacyjny może być potrzebny nawet dwa razy w miesiącu.

Z kolei woda wypływająca z oczyszczalni trafia bezpośrednio do gruntu, co nie generuje dodatkowych kosztów. Droższy zakup i tańsza eksploatacja, czy niskie początkowe naklady? Wybór należy do właściciela nieruchomości.