Jakie są rodzaje nawozów?

Nawożenie roślin to częsta praktyka stosowana przez rolników czy hodowców kwiatów. Dzięki specjalnym substancjom rosną one szybciej i dają okazalsze plony. Aktualnie można wybierać pomiędzy różnymi rodzajami nawozów, naturalnymi bądź mineralnymi. Czym one się różnią? Który z nich jest lepszy? 

Granulat naturalny do nawożenia – jak go stosować?

nawóz naturalny granulowanyNawożenie roślin to coraz częstsza praktyka, która staje się niemal niezbędna do prawidłowego wzrostu roślin. Nawozy wpływają na szybkość wzrostu roślin, ale także na wielkość ich owoców i okazałość całych plonów. Nawozy dzielimy na te sztuczne, czyli mineralne, oraz na naturalne, czyli organiczne. Różnią się one przede wszystkim pochodzeniem. Za nawóz naturalny możemy uznać odchody zwierząt gospodarskich oraz kompost, wytwarzany z rozkładającej się materii organicznej, takiej jak odpady roślinne. Nawozy te są bardzo dobre dla gleby, lecz mogą zawierać zbyt mało składników odżywczych potrzebnych roślinie. Taki nawóz naturalny granulowany lub suszony stosuje się najczęściej do drobnych, przydomowych upraw. Nada się zarówno do kwiatów, jak i warzyw czy owoców. Niektórzy stosują go również przy nawożeniu drzew. Nawozy sztuczne natomiast zawierają wszystkie niezbędne składniki potrzebne do wzrostu. Jednak są one silnie skoncentrowane i łatwo można przesadzić z ilością tego nawozu, gdyż dodatkowo nawozy mineralne działają bardzo szybko. Mogą być stosowane w przypadku niedoborów składników mineralnych przez rośliny, jako środek doraźny. 

Na pytanie, który nawóz jest lepszy, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Warto je bowiem stosować jednocześnie. Nawóz sztuczny może wyjaławiać glebę, dlatego wtedy należy ją ratować nawozem organicznym. Jeśli roślinom zabraknie składników odżywczych, można zaaplikować im nawóz sztuczny, który odpowiednio szybko je odżywi.