Jakie są rodzaje konstrukcji handlowych?

 

Z racji tworzenia się coraz większej liczby zakładów przemysłowych wzrasta zapotrzebowanie na pomieszczenia produkcyjne oraz magazyny. Są to zazwyczaj hale o dużej powierzchni. Wybudowanie takiej hali przemysłowej nie jest wcale takie proste, musimy dobrać jej typ do naszych potrzeb oraz specyfiki pracy która będzie się tam odbywać.

Rodzaje konstrukcji halowych

konstrukcje haloweObecnie najpopularniejszym sposobem budowania dużych pomieszczeń przemysłowych jest wykorzystanie do tego konstrukcji metalowych. Konstrukcje halowe zróżnicowane są na podstawie tego jak duża ma ona być. Do obiektów małych i średnich budowa ma charakter ażurowy lub pełnym. W przypadku niedużej objętościowo budowli jej waga jest na tyle nie duża, że konstrukcja stworzona w wyżej wymieniony sposób jest wstanie bez problemu wytrzymać siły na nią oddziałujące. Sprawa ma się trochę inaczej w przypadku obiektów dużych gdzie siła którą rama budynku musi przenieść na fundament oraz siłą tarcia wiatru jest dużo większa. Musimy wtedy zastosować konstrukcję kratowaną lub jukę o budowie kratowym. Jest ona dużo wytrzymalsza od ażurowej i trochę droższa, dlatego wykorzystujemy ją tylko tam gdzie jest to konieczne. Słupy utrzymujące całą halę mogą być zespolone z fundamentem na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest trwałe zespolenie słupa z fundamentem, jest to rozwiązanie trwalsze od drugiego, które polega na mocowaniu za pomocą przegubów. Kolejnym elementem, który trzeba wybrać przed rozpoczęciem budowy jest wybór zadaszenia. Mamy również dwa rodzaje, tak zwane pokrycie lekkie i ciężkie.

Przed rozpoczęciem budowy powinniśmy zrobić rozeznanie, by wiedzieć która z opcji będzie dla nas najlepsza. Warto w takim wypadku zasięgnąć porady u jakiegoś fachowca i wynająć firmę do budowy która specjalizuje się w produkcji wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych. Zlecając pracę fachowcom możemy zyskać poczucie dobrze wykonanej pracy.