Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Elementy wykończeniowe robią ogromną różnicę w każdym wnętrzu. Ich funkcja jest nie tylko estetyczne połączenie dwóch różnych powierzchni czy płaszczyzn. Na przykład listwy przypodłogowe mogą pełnić dodatkowe funkcje, osłaniając nieestetycznie wystające kable oraz chroniąc ścianę przed zabrudzeniem podczas mycia podłóg.

Rodzaje listew przypodłogowych

listwa przypodłogowa wysokaO tym, ile potrafi zmienić listwa przypodłogowa wie ten, kto przez kilka tygodni czy miesięcy funkcjonował w pomieszczeniu, które nie zostało odpowiednio wykończone. Listwy przypodłogowe pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również stanowią ochronę dla ściany podczas mycia podłogi za pomocą mopa, którym moglibyśmy spowodować nieestetyczne ślady na ścianie. Na rynku mamy wiele rodzajów listew, które dobieramy zgodnie z zasadami aranżacji wnętrz lub wedle własnego gustu. Jednym z kryteriów jest rozmiar listwy. Listwa przypodłogowa wysoka świetnie sprawdzi się we wnętrzu o bardzo wysokich ścianach, nadając mu odpowiednich proporcji i optycznie obniżając tą wysokość. To również doskonały wybór, jeśli zdecydowaliśmy się urządzić wnętrze w stylu angielskim, w którym ogromną rolę odgrywają właśnie detale. Z kolei bardzo niskie listwy sprawdzą się na poddaszach, gdzie nie spowodują wrażenia dodatkowego pomniejszenia wnętrza. Kolor listwy możemy dobrać zarówno do koloru podłogi, jak i ściany. Zasada jest podobna – jeśli chcemy optycznie zmniejszyć wysokość ścian, wówczas postawmy na listwę podobną do wzoru podłogi.

Wykończenie wnętrz to zadbanie o detale, które wbrew pozorom mają ogromne znaczenie w odbiorze całości wnętrza. Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe, ich ogromny wybór nie ułatwia podjęcia decyzji podczas pobytu w sklepie. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, poznajmy zasady doboru listew do konkretnego pomieszczenia.