Jak zmniejszyć obciążenie podatkowe firmy?

Każdy przedsiębiorca boryka się z problemami, dotyczącymi obciążeń podatkowych z różnych tytułów: podatek dochodowy, podatek od towarów i usług (VAT), podatek od nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy istnieje jednak zabieg pozwalający na uwolnienie się od niektórych z nich?

Czym jest optymalizacja podatkowa?

optymalizacja podatkowaOptymalizacja podatkowa to najprościej mówiąc podejmowanie przez przedsiębiorcę działań, prowadzących do obniżenia obciążenia podatkowego. Brzmi jak coś nie do końca legalnego, prawda? W istocie tak jest. Granica pomiędzy optymalizacją podatkową a obejściem prawa podatkowego jest bardzo cienka. Optymalizacja podatkowa nastawiona jest jednak na wykorzystywanie wyłącznie legalnych środków. Pierwszym z nich jest swoboda decyzyjna. Niejednokrotnie w przepisach ustawodawca świadomie pozostawia podatnikowi możliwość dokonania wyboru (na przykład w zakresie okresu rozliczeniowego). Drugim środkiem są swobody uznaniowe, które dotyczą sytuacji, w których nie można ustalić dokładnej wartości. Trzecim elementem są normy stymulacyjne, najczęściej przebierające formę ulg podatkowych. Do tego funkcjonuje szereg drobniejszych zabiegów, niedających się wpisać w żadną z powyższych grup, a jednocześnie stanowiących legalne działanie, które mogą uwolnić przedsiębiorcę od niektórych obciążeń podatkowych.

Optymalizację podatkową możemy uznać za część gospodarowania przedsiębiorstwem. Każdy podmiot powinien wykorzystywać te szanse i możliwości, które pozostawia mu ustawodawca. Oczywiście należy pamiętać, że niektóre działania są tylko o krok od przekroczenia granicy legalności, dlatego wszystkie poważniejsze kroki warto konsultować z prawnikiem lub księgowym, który wszystkie możliwe rozwiązania powinien znać na wylot i potrafić je stosować.