Gdy potrzebujemy zdjęcia szerszego niż zwykle

Obecnie aparat niezłej jakości posiada przy sobie każdy, kto ma w kieszeni telefon komórkowy typu smartfon. Dzięki temu możemy uwieczniać intrygujące nas zjawiska, piękne momenty związane z przyrodą lub chwile, które przeżywamy wspólnie z naszymi przyjaciółmi bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Zdjęcia, które bez statywu nie wyjdą

zdjęcia panoramiczneWciąż są jednak typy zdjęć, do których lepiej posiadać dobrej jakości aparat, wyposażony dodatkowo w statyw. Jednym z takich typów są zdjęcia panoramiczne. Są to zdjęcia, które przydatne są w momencie, kiedy na jednym zdjęciu chcemy mieć obszar większy niż ten, który obejmowany jest przez kadr naszego aparatu. Przy zdjęciu panoramicznym robimy kilka zdjęć, np. krajobrazu lub wybranego pomieszczenia, do każdego zdjęcia przesuwając aparat w wybraną przez nas stronę w taki sposób, by kolejne zdjęcie obejmowało tylko fragment poprzedniego. Oczywiście, nasze smartfony również posiadają opcję zdjęcia panoramicznego, co możemy wykorzystać w codziennych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że przy robieniu kolejnych zdjęć, bez statywu nie unikniemy przesunięcia zdjęć w górę lub w dół, co utrudni nam późniejsze połączenie zdjęć i zrobienie jednego zdjęcia panoramicznego. Zdjęcia panoramiczne są pierwotną próbą odpowiedzi na potrzebę zdjęć, których dzisiaj częściej dokonujemy za pomocą zdjęć sferycznych. Są jednak wciąż okoliczności, dla których panorama będzie lepszą odpowiedzią, jak chociażby fotografia urzekającego krajobrazu.

Do obróbki zdjęć panoramicznych, odpowiedniego ich „sklejenia”, bez trudu znajdziemy właściwe programy w internecie. Dzięki temu, nawet, jeśli urządzenie, którym wykonamy zdjęcia nie posiada trybu panoramicznego, będziemy mogli stworzyć panoramę samodzielnie na naszym komputerze.