Drzewa i ich wycinka

 

Drzewa wycinamy z wielu powodów. Czasem są one po prostu stare i chore, przez co zagrażają nam. Mogą w każdej chwili się przewrócić, złamać podczas większego wiatru itp. Niekiedy drzewa wycinamy pod budowę domu lub jakiegoś innego budynku np. o przeznaczeniu handlowym.

Wycinać czy nie wycinać?

profesjonalna wycinka drzew na terenie BydgoszczyWiele osób uważa, że drzewa jako płuca ziemi nie powinny być wycinane. Przytoczyć jednak można kilka argumentów, które obalają tę tezę. Oczywiście nie ma potrzeby wycinania drzew, które są zdrowe ponieważ mają one nieoceniony wpływ na nasze środowisko. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre drzewa po prostu musimy wycinać. Tak robi się przykładowo w lasach. Co jakiś czas wycina się niektóre drzewa by je rozrzedzić, ale sadzi się na ich miejsce nowe lub w jakimś innym miejscu. To podejście jest bardzo dobre, ponieważ nawet jeśli jesteśmy zmuszeni do wycinki drzewa, warto pomyśleć o zastąpieniu go od razu innym, nawet jeśli ma być ono posadzone w zupełnie innym miejscu. Wycinamy drzewa najczęściej wtedy, gdy zagrażają one w jakiś sposób naszemu życiu. Jeśli drzewo jest chore i słabe, nie ma szans na jego odratowanie. Wtedy może ono wciąż stać w danym miejscu, ale zaczyna stwarzać już zagrożenie. Podczas burzy może się przewrócić na budynek, na przechodnia i spowodować naprawdę poważne szkody. Czy wycinka takiego drzewa w porę, naprawdę jest złym rozwiązaniem? Oczywiście, że nie. Dlatego są firmy, których zadaniem jest np. profesjonalna wycinka drzew na terenie Bydgoszczy i innych miast, by drzewo nigdy nie było dla nas zagrożeniem.

Musimy doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że wiele drzew obumiera z czasem. Najważniejsze jest rozsądne podejście do tego typu spraw. Choć szkoda nam wycinać drzewa, które przetrwały np. obie wojny, to czasem niestety jesteśmy do tego zmuszeni przez ich stan.