Dobra ochrona fotowoltaiki to podstawa

Dla każdego instalatora instalacji fotowoltaicznych ważne jest przestrzeganie zasad przy jej montowaniu. By w pełni cieszyć się darmową energią słoneczną i choć trochę odciążyć naturę oraz nasz portfel ważne jest, by poprzez niedbalstwo nie doszło do zwarcia i nie wybuchł pożar. Żywioł może strawić całą nasza inwestycję, a tego byśmy nie chcieli.

Ochrona przeciwpożarowa niezbędna przy fotowoltaice

ochrona przeciwpożarowa fotowoltaikaBy w pełni cieszyć się naszą mała elektrownią na dachu powinniśmy dopilnować, by nasza instalacja był zgodna z europejskimi standardami. Bardzo ważne zagadnienie jakim jest ochrona przeciwpożarowa fotowoltaika rozszerza te pojęcie o kilka dodatkowych aspektów. Po pierwsze, kable użyte do instalacji paneli muszą być podwójnie zaizolowane. Ważne, by kable nie były niczym obciążone i zbyt ciasno ułożone. Jeżeli nie będzie dobrej warstwy izolacyjnej, obudowana może zostać przerwana. Przewody mogą wydostać się na wierzch i wskutek deszczu czy samoistnie może dojść do samozapłonu. By temu zapobiec należy zadbać o dobrą izolację jak i o umieszczenie kabli w miejscu niedostępnym na co dzień. Wszelkie wystawiania kabli na wierzch może prowokować do niepotrzebnego zwarcia. Na szczęście jest dodatkowa izolacja do kabli solarnych. Dodatkowo, należy pamiętać, że w tam, gdzie będzie zamontowany falownik powinien być schemat podłączenia do sieci.

Choć koszty budowy instalacji fotowoltaicznych może być duży, jest to opłacalna inwestycja. Do długotrwałego cieszenie się nowymi sposobami pozyskania energii ważne jest przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej. Dzięki spisanym zasadom i regułom można uniknąć niepotrzebnych i szkodliwych konsekwencji pożaru i zniszczenia paneli, a przecież nie po to montujemy je, by zaraz naprawiać. Jeżeli chcemy jak najlepiej przygotować się do korzystania z energii słonecznej zadbajmy o materiały wysokiej jakości, a wtedy wszystko będzie dobrze.