Dobór listwy schodowej

Schody, które realizowane są przy wykorzystaniu materiałów różnego rodzaju, mogą cechować się dość zróżnicowanym stylem. Niezależnie jednak od tego, czy schody te wykonane są z betonu, czy też ich powierzchnia pokryta jest płytkami albo drewnem, zawsze potrzebne jest odpowiednie wykończenie tej konstrukcji, do której przydatne są dobre listwy.

Właściwości dobrych listew schodowych

listwy schodoweListwy w momencie, gdy realizujemy remont, mogą się nam dość popularnie kojarzyć z produktami wykończeniowymi. Powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że na rynku nie bez powodu znajdują się listwy różnego typu, których nazwy niejako sugerują, w jakim miejscu powinny one zostać zastosowane. Listwy schodowe, w odróżnieniu od popularnych listew wykończeniowych, cechują się nieco innym ukształtowaniem. W największym stopniu jest to związane z konstrukcją schodów i koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia poszczególnego schodka od góry i od boku. Listwy schodowe mogą być realizowane przy wykorzystaniu materiałów różnego typu. W dużej mierze jest to związane z faktem, iż również i schody, jak zostało wspomniane, wykonywane są przy wykorzystaniu różnych materiałów. Aby więc cała konstrukcja wyglądała spójnie, na rynku znajdziemy listwy stalowe, mosiężne, a także takie, które swoim wyglądem przypominają drewno. Ze względu na wytrzymałość, a także niską cenę, dużym zainteresowaniem cieszą się listwy aluminiowe.

Bardzo ważną kwestią, w przypadku doboru listwy do konkretnych schodów, jest zadbanie o to, by były one dopasowane z uwagi na to, gdzie znajdują się dane schody – czy jest to konstrukcja zewnętrzna, czy też wewnętrzna. W przypadku tych drugich konieczne jest zastosowanie listew odpornych na oddziaływanie czynników zewnętrznych, np. atmosferycznych.