Badania tworzyw

W obecnych czasach produkowane jest bardzo wiele tworzyw różnego rodzaju, firmy prześcigają się w wytwarzaniu nowych materiałów i wyszukiwaniu nowych rozwiązań. Oczywiście, aby dany materiał był dopuszczony do użytku i mógł być używany do budowy przeróżnych rzeczy, niezależnie od tego czy ma być budulcem drogi czy nawierzchni drogi, to musi przejść przez szereg przeróżnych badań i testów.

Do czego służą te badania?

Badania składu chemicznegoBadania i testy służą temu, aby sprawdzić, czy dany materiał jest wystarczająco wytrzymały i mocny oraz czy nie stanowi zagrożenia. Głównie badania tego rodzaju są przeprowadzane na materiałach oraz już gotowych konstrukcjach, takich jak mosty czy metalowe rusztowania. Wykonywanie takich badań jest dość drogie, jednakże jest wymagane przez prawo ze względów bezpieczeństwa użytkowników, przecież nie można pozwolić na to, żeby most zbudowany i przetestowany został dopuszczony do użytku, gdyż może to prowadzić do tragedii. Każde tworzywo i każda konstrukcja są wymienione w przepisach i zaznaczone są tam badania, które musi przejść dany obiekt, by zostać dopuszczonym do użytku. Badania penetracyjne są jednym z najstarszych rodzajów badań, które służą do badań wszystkich typów konstrukcji, aczkolwiek nie stosuje się ich do materiałów, które mają porowatą strukturę. Badanie polega na polaniu spoiny penetrantem i sprawdzeniu, czy wniknął od do wnętrza konstrukcji. Badania ultradźwiękowe wykorzystują właściwości ultradźwięków, które są wysyłane przez głowicę. Dzięki specjalnemu urządzeniu możemy zobaczyć strukturę materiału. Badania składu chemicznego – PMI – są jednym z najnowocześniejszych typów badań, służących do analizy składu materiałów.

Są one bardzo drogie i stosunkowo mało popularne, jednak jest to metoda bardzo dokładna, można nawet stwierdzić, że najdokładniejsza z dotychczas poznanych. Badania magnetyczne są jedną z najdokładniejszych, najczulszych, najwiarygodniejszych i najwydajniejszych metod badawczych. W metodzie tej wykorzystuje się strumień magnetyczny na cząsteczki ferromagnetyczne.

Czytaj więcej na: http://technic-control.eu